Istoricul Parohiei Borca

Istorie Decembrie 12, 2012

Conform arhivelor parohiei, până la 1820, satele Borca şi Soci nu erau organizate că parohie deoarece erau foarte puţini crediciosi (în jur de 40 de familii), iar serviciile religioase se făceau de preoţi de la Mănăstirea Slatina ce veneau temporar în zonă, satele fiind aşezate pe moşia mănăstirii.Că parohie de sine stătătoare se organizează în anul 1820, când preotul Vasile Vasiliu a venit cu un grup de credincioşi ortodocşi fugiţi de prin părţile Ciucului şi Brasovului din cauza persecuţiilor ungurilor. Pune temelia unei biserici de lemn, în vatra satului, lângă Şcoala Primară, în mijlocul cimitirului deja existent.

Cu ajutorul enoriaşilor parohiei se ridica această biserică între anii 1821 şi 1823. Stilul arhitectonic este asemănător cu al bisericilor, monumente istorice, de la Broşteni şi Farcaşa. Din păcate, astăzi nu se mai păstrează decât temelia de piatră de rău şi sfânta masă acoperită, pentru că în timpul primului războiului mondial biserica a fost distrusă de un incendiu provocat de unguri, incendiu ce a distrus şi  Primăria, Şcoală şi casele din jur.Actuala biserica, înălţată pe această splendidă sprânceană de munte, a fost zidită din piatră şi cărămidă, între 1886 şi 1890, sub păstorirea preotului David Fărcăşanu, împreună cu enoriaşii cu sprijinul Administraţiei Domeniului Coroanei Borca.     Sfinţirea s-a făcut în anul 1890 de către I.P.S. Iosif Naniescu, la 29 cireşar, ziua de pomenire a Sfinţilor . Apostoli Petru şi Pavel.În timpul celui de-al doilea război mondial, actuala biserica a fost jefuită şi profanata de armata sovietică, locaşul fiind transformat, timp de 4 luni, în grajd pentru căi. Între anii 1950 şi 1952 au avut loc unele reparaţii exterioare şi lucrări de refacere a picturii deteriorate. Din 1990 încep lucrări de reparaţii capitate sub păstorirea preotului Jbanca Dragomir. Astfel va fi repictata în fresca între anii 1990 şi 1991 . După decesul preotului, noul preot, Cojocaru Neculai, a încheiat lucrările de pictură, a efectuat reparaţii capitale exterioare şi lucrări de împodobire interioară cu tâmplărie şi moblier din stejar sculptat.   La Duminica după Înălţarea Sfintei Cruci a anului de la Hristos 1992, biserica a fost resfintita de I.P.S. Daniel - Mitroplit al Moldovei şi Bucovinei, iar duminică aceasta va deveni al doilea hram al bisericii şi de pomenire a tuturor ctitorilor.  Între anii 1999-2002 se înalta noul pridvor al Bisericii parohiale, pictată în fresca şi închinat Sfinţilor romani  . În anul 1999 P.S. Calinic Botosaneanulsi preotul paroh Cojocariu Neculai, pun piatra de temelie a bisericii “Buna Vestire” din satul Soci, înălţată până la centură , iar din anul 2002 parohia Soci se desprinde de parohia Borca, devenind de sine stătătoare. Ultimele reparaţii capitale exterioare la parohia “Sf. Apostoli Petru şi Pavel” au loc între anii 2010-2011.  Intru veşnică aducere aminte vom enumera preoţii care au slujit în această biserică (anii de păstorire).
Pr. Vasile Vasiliu (1820 - 1850)
Pr. Ioan Vasiliu (1850-1877)
Pr. Ion Paltineanu (1877 - 1880)
Pr. David Fărcăşanu (1880 - 1902)